WELLNESS REDEFINED

Sağlıklı ve iyi olmak; kendimizi iyi hissetmekten daha fazlasıdır. Bu dünyada var olmamızın temel taşı olan bedenimize iyi bakmak, sağlığımızı korumak, problemler ortaya çıkmadan önlemler almak, iyi yaşamak; uzun ve sağlıklı bir ömrün anahtarıdır. Sağlıklı yaşamak bir seçimdir;
iyi yaşam yönünde alınmış bir karardır.

CollaSel markası olarak kurulduğumuz günden bugüne mutlu ve sağlıklı yaş alma kavramı üzerinde düşünüyor, çalışıyor ve bilgi birikimimiz ile ortaya koyabileceğimiz katkıyı araştırıyoruz. Bu hedeften yola çıkarak ana şirketimiz Sel Sanayi’nin protein kategorisinde yarım asrı aşan tecrübesi ve bilgi birikimi sayesinde öyle bir ürün yaratmalıydık ki; kalitesi ve etkisi ile oyundaki kartların yeniden dağıtılmasını sağlasın.

İşte CollaSel böyle doğdu.

CollaSel; ürün kalitesi ve güvenilirliğiyle “sağlıklı ve iyi olma”, “mutlu yaş alma” kavramlarını yeniden tanımlamamıza olanak verdi.

CollaSel; cilt, saç, tırnak sağlığından eklem ve kemik sağlığına, güçlü bağışıklık sisteminden kilo kontrolüne kadar geniş bir alanda sağlığımızı
iyileştirmek üzere formüle edildi.

Hedefimize ilerlerken içinde yaşadığımız dünyanın sunduğu kaynakları verimli kullanabilmek, yaşadığımız çevreyi korumak, ona iyi bakmak ancak sürdürülebilir ve yenilikçi bir bakış açısıyla mümkün olabilirdi. Biz de iç ve dış paydaşlarımızla iş birliği içinde sektörümüzü, çevremizi ve çalışanlarımızı geliştirerek fark yaratmayı iş yapış şeklimizin temeli olarak görüyoruz.

Dünyanın her yerinden iş ortaklarımızla ürün geliştiriyor, üretimden satış sonrasına tüm süreçlerde onların yanında yer alarak güvenilir, yenilikçi ve çözüm odaklı bir partner olmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

İş ortaklarımıza wellness kategorisinin yeniden tanımlanmasını sağlayacak ürünleri birlikte hayata geçirmeyi vaad ediyoruz.

TÜRKİYE’NİN İLK
HİDROLİZE KOLAJEN PEPTİT ve JELATİN ÜRETİCİSİ

Sel Sanayi Ürünleri Ticaret ve Pazarlama A.Ş., çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaları ile Türk iş hayatının önde gelen kuruluşlarından Tezman Holding A.Ş. bünyesinde, 1961 yılında sığır derilerinden tutkal/teknik jelatin üreticisi olarak kurulmuştur.

Sel Sanayi, teknik ve yenilebilir jelatin konusunda yarım asrı aşkın tecrübe ve birikimi ile 2019 yılında CollaSel markasıyla yeni fabrikasında nutrasötik, ilaç, kozmetik, gıda, spor ve sağlık endüstrileri için sığır derilerinden hidrolize kolajen peptit üretmeye başlamıştır.

Sel Sanayi, Avrupa Birliği’ne akreditedir. Avrupa Birliği gıda normlarına uygun üretim yapılmakta ve işlemlerin izlenebilirliği özel bir bilgisayar programı ile sağlanmaktadır.

Sel Sanayi, ürünleri ve kalitesi sayesinde dünya markaları arasında kendine yer edinmiştir.

VİZYON

Vizyonumuz, hedeflerimize ulaşmak ve misyonumuzu gerçekleştirmek, iç ve dış ortaklarımızla işbirliği içinde çalışmak, sektörümüzü, çevremizi ve çalışanlarımızı geliştirmek, karlılığımızı artırmak için verimli bir şekilde üretmek ve tüm bunları yaparken dünya kaynaklarına karşı sorumluluklarımızın bilincinde olmaktır.

MİSYON

Misyonumuz, sürdürülebilirlik, güvenilirlik ve inovasyon anlayışımızı ürünlerimiz, markalarımız ve konumumuzla paylaşmak, karlılığımızı artırırken müşterilerimiz için fark ve değer yaratmaktır.

DEĞERLERİMİZ

Kalite Kalite

Dünya standartlarını uygulamak ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmak.

Liderlik Liderlik

Faaliyetlerimizle sektöre
liderlik etmek.

Güvenilirlik Güvenilirlik

Şeffaf, adil, dürüst, saygılı ve dünyamıza sadık olmak.

Kararlılık Kararlılık

Uzun vadeli düşünmek ve herhangi bir zorluk karşısında korkmamak.

Cesaret Cesaret

Kültürümüzden, geçmişimizden ve çalışanlarımızdan güç alarak ilerlemek.

HİDROLİZE KOLAJEN PEPTİT NEDİR?

Kolajen, amino asitlerden oluşan bir proteindir. İnsan sağlığına faydaları eski çağlardan beri bilinmektedir. Yüzyıllardır insanlar kemik ve eklem sağlığını korumak için kemik suyu hazırlayarak kolajen üretmiş ve tüketmiştir. Günümüzde ise kolajen, daha sağlıklı bir yaşam, daha güzel bir cilt, fit olma, eklem ve kemik sağlığı için kullanılmaktadır.

Hidrolize kolajen peptit, kolajen yapıtaşlarının enzimler aracılığıyla ayrılmasıyla elde edilir. Hidrolize kolajen peptit ve jelatin, kolajenden elde edilen ve amino asitler içeren proteinlerdir. Ancak kolajen peptitler, enzim hidrolizi ile üretilen küçük moleküllerdir ve jelatinden daha düşük bir moleküler ağırlığa sahiptir.

Kolajen peptitlerin jelatin gibi jelleşme etkisi yoktur ve soğuk suda çözünebilir. Sağlığa yönelik kanıtlanmış faydaları sayesinde fonksiyonel gıdalarda kolajen peptit kullanılmaktadır.

HİDROLİZE KOLAJEN PEPTİT NEDİR?
İnsan Vücudundaki Özellikleri ve Faydaları

İnsan Vücudundaki Özellikleri ve Faydaları

Ortalama bir yetişkin vücudu %70 oranında su içerir, bu oranın %20’sini de diğer önemli bileşen olan proteinler oluşturur.

İnsan vücudundaki proteinlerin üçte birinden fazlası, bağ dokusunu en saf haliyle bağlayan, sağlığı ve güzelliği destekleyen, önemli yapıtaşı olan kolajenden oluşur. İnsan vücudundaki kolajenin içerdiği amino asitlerin yaklaşık %50’si prolin, hidroksiprolin veya glisindir. Bu amino asitler insan vücudunda bulunan toplam amino asit bileşiminin yaklaşık %15’idir.

Tip I (yaklaşık %95) ve Tip III (yaklaşık %2-3) içeren kolajen peptitler, doğal vücut fonksiyonlarını harekete geçirdikleri için sürdürülebilir fizyolojik fayda sağlar. Çok sayıdaki çalışma, kolajen peptitlerin desteklediği biyoaktif etkilerin suda çözünür kolajen=kolajen peptitlerin tüketimiyle bağlantılı olduğunu doğrulamaktadır.

Ağız yoluyla tüketilen kolajen peptitler, düşük ortalama moleküler ağırlığı (2000- 5000 Dalton) sayesinde bağırsak duvarını hızlıca aşar ve bağ dokusuna dağılımı gerçekleşir.

Dolayısıyla kolajen peptitlerin üretim süreçleri, biyolojik parçalanabilirlik, biyouyumluluk ve düşük immünojenisite özellikleri açısından belirleyicidir.

Prolin ve glisin konsantrasyonunun diğer protein ürünlerinden 10 ila 20 kat daha yüksek olması sebebiyle CollaSel kolajen peptitler, içindeki toplam amino asit içeriğinin yaklaşık %40’ını temsil eden baskın glisin, prolin ve hidroksiprolin ile ürünleri benzersiz kılmaktadır.

Bunlar Premium kolajen peptitlerinin gıda, nutrasötik ve kozmetik ürünlerinde kullanımına ilişkin bilimsel faydalarıdır.

“Güzel cildin sırrı içten gelen sağlık”

“Güzel cildin sırrı içten gelen sağlık”

Küresel nutrikozmetik pazarlarını yönlendiren, yaşlanan popülasyonla birlikte, güzel bir cilt için yoğun tedavilere gerek olmadığı algısının artmasıdır.

Pürüzsüz, sıkı ve genç görünen bir cilt için, elastikiyetini, sıkılığını ve nem bağlama kapasitesini korumasını sağlayan optimum düzeyde organize edilmiş kolajen lifleri gerekir.

Yıllar içinde yaşlanan ve güneşe maruz kalan ciltte önemli seviyelerde bozulmuş ve kısmen parçalanmış kolajen görülür.

Parçalanmış kolajen, kolajen sentezini ve elastin üretimini engelleyerek, toplam kolajen yoğunluğunda azalma ile birlikte cilt elastikiyetinin kaybına yol açabilir.

Bu tür kolajen parçalanmaları, konfokal lazer görüntü teknolojisi ile cildin daha derin katmanlarında kolajenin yeniden yapılandırılması yöntemiyle giderilebilir.

Kolajen parçalanması yaklaşık 30’lu yaşlarda başlar ve özellikle menopozdan sonra artar (yılda %2 oranında).

Çok sayıdaki çalışma, belirli kolajen peptitlerin ağız yoluyla kullanımı sayesinde cilt elastikiyetinin önemli ölçüde arttığını kanıtlamaktadır.

Yeterli Pro-kolajen konsantrasyonu artışı ile kırışıklıklarda %30’a kadar azalma sağlanabilir.

HİDROLİZE KOLAJEN PEPTİT NEDEN ÖNEMLİDİR?

Araştırmalara göre peptitlerin %90’ından fazlası tüketildikten sonraki birkaç saat içerisinde sindirilir ve emilir. Bu hızlı emilim, vücut için önemli olan peptit ve amino asitlerin vücuttaki görev yerlerine etkili bir şekilde ulaşmalarını sağlar.

Kolajen peptitler vücudun ihtiyaç duyduğu amino asitleri takviye ederek deri, kemik ve eklemlerdeki dokuları yeniler, aynı zamanda hücreler arasındaki iletişimi iyileştirerek kolajen fiberlerinin sentezini ve düzenlenmesini sağlayarak doku yapılarını güçlendirir.

Kolajen, insan vücudundaki bağlayıcı dokuların ana proteinidir. Dokuları bir arada tutan, cildimizin, eklemlerimizin ve kemiklerimizin bütünlüğünü, elastikiyetini ve yenilenmesini sağlayan yapıştırıcıdır. 20’li yaşlarda vücuttaki kolajen üretimi zirve yapar. Yaşımız ilerledikçe vücudumuz daha az kolajen üretmeye başlar. Bu da zamanla bağ dokularındaki kolajen liflerinin zayıflamasına yol açar. Kolajen seviyelerindeki azalma, vücudumuzun farklı bölgelerinde farklı etkilere neden olur.

HİDROLİZE KOLAJEN PEPTİT NEDEN ÖNEMLİDİR?

Cilt: Cilt hücrelerinin aktivitesi azaldıkça cildi sıkılaştıran ve yapısını koruyan kolajen ağ parçalanmaya başlar. Cilt su kaybeder, incelir ve yaşlanma belirtileri göstermeye başlar.

Eklemler: Yaşlanmanın neden olduğu düşük kolajen seviyesi, eklem ve kıkırdakta fonksiyonel kayıplara yol açar.

Kemikler: Kemik döngüsü dengesizleşmeye başlar. Başka bir deyişle, kaybedilen kemik yapılarının sayısı, üretilenlerden daha fazladır. Kemikler zayıflar ve giderek daha kırılgan hale gelir. Bu da yaralanma riskini arttırır.

Kaslar: Yaşlanmayla beraber başlayan kolajen kaybı, kas kütlesi ve gücünde kademeli bir kayba yol açar.

1 - ESANSİYEL AMİNO ASİTLER · İnsan vücudu kendi kendine sentezleyemediği için günlük besinler ile tüketilmelidir.

2 - ŞARTLI ESANSİYEL AMİNO ASİTLER Normal durumda esansiyel olarak adlandırılmayan ancak bazı özel durumlarda insan vücudu tarafından yeterince sentezlenemeyen amino asitlerdir.

· Metabolizma işlevlerinin ileri yaşlarda yavaşlaması sebebiyle besin emiliminin azalması,
· Yoğun iş veya spor faaliyetleri sonrası, · Hastalık veya yaralanmalar sonrası,
· Strese bağlı olumsuzluklara maruz kalınması gibi durumlarda kullanılabilir.

3 - BİYOYARARLANIM · Araştırmalara göre tüketilen peptitlerin %90’ından fazlası birkaç saat içinde sindirilir ve emilir. Böylesine hızlı bir emilim, vücut için gerekli olan peptitlerin ve amino asitlerin görev yerlerine etkin bir şekilde ulaşmasını sağlar.

Günümüzde her dört kişiden biri eklem rahatsızlıklarından muzdariptir ve sayıları sürekli artmaktadır. Bunun ana nedeni eklem kıkırdağının yaşa bağlı olarak aşırı egzersiz ve çalışmadan dolayı yıpranmasıdır. Spesifik kolajen peptitler, eklem hareketliliğini desteklemek için doğal bir besindir.

CollaSel, eklem kıkırdağının yeniden güçlendirilmesi için yenilikçi bir yapıtaşıdır. Kolajen protein, kıkırdak kütlesinin yaklaşık %70’ini oluşturur. CollaSel gibi özel kolajen peptitler, eklem rahatsızlığını hafifletmeye, eklemleri tekrar daha çevik hale getirmeye yardımcı olan hücreleri uyararak potansiyel olarak yeni kıkırdağın oluşmasını etkinleştirebilir. Özel kolajen peptitlerin etkinliği çok sayıdaki bağımsız çalışmada bilimsel olarak değerlendirilmiştir. Yayınlanmış araştırma çalışmalarına göre, ağız yolu ile uygulanan spesifik kolajen peptitler bağırsakta emilir ve kıkırdakta birikir.

HİDROLİZE KOLAJEN PEPTİTLER

Eklemleri güçlendirir.
Kıkırdakları yeniler.
Kemik yoğunluğunu artırır.
Kasları kuvvetlendirir.
Cildi sıkılaştırır, esnekliğini artırır.
Keratin oluşumu sağlayarak saçları güçlendirir.
Diş ve tırnakları kuvvetlendirir.
Gıda takviyesi olarak kullanıldığı gibi, kozmetik
ürünlerde de kullanılmaktadır.

HİDROLİZE KOLAJEN PEPTİTLER

KULLANIM ALANLARI

Kolajen, kokusuz ve tatsız emülgatör olması sayesinde ağırlıklı olarak gıda, ilaç ve kozmetik endüstrilerinde kullanılmaktadır. Kolajen cildi pürüzsüzleştirir, saçların parlamasını sağlar, tırnakları ve kasları güçlendirir ve kemik yoğunluğunu arttırırken Osteoporoz’a karşı etkin mücadele eder. Kolajen vücudumuzun önemli bir yapıtaşıdır ve günlük hayatın vazgeçilmezidir.

NUTRASÖTİK;
NUTRASÖTİK; NUTRASÖTİK; fonksiyonel gıdalar, granüller, içecekler, sıvı gıdalar, proteinli içecekler
SAĞLIKLI YAŞLANMA;
SAĞLIKLI YAŞLANMA; SAĞLIKLI YAŞLANMA; gıda takviyeleri, fonksiyonel gıdalar, granüller, içecekler, sıvı gıdalar, proteinli içecekler
SPOR;
SPOR; SPOR; fonksiyonel gıdalar, granüller, içecekler, sıvı gıdalar, proteinli içecekler
KOZMETİK;
KOZMETİK; KOZMETİK; cilt, saç ve tırnak bakımı
GIDA ENDÜSTRİSİ;
GIDA ENDÜSTRİSİ; GIDA ENDÜSTRİSİ; fonksiyonel gıdalar, granüller, içecekler, sıvı gıdalar, proteinli içecekler
İLAÇ ENDÜSTRİSİ
İLAÇ ENDÜSTRİSİ İLAÇ ENDÜSTRİSİ gıda takviyeleri

Cilt, Cilt Sağlığı ve Güzelliği Cildin yaşlanmasının temel nedeni kuru cilt ve kolajen ağının zayıflamasına bağlı kırışıklıkların oluşmasıdır. Güneş ışığı, hava kirliliği, yaşam tarzı, beslenme ve benzeri faktörler de cilt sağlığını etkiler. CollaSel, vücuttaki kolajen ağının yeniden yapılandırılmasına yardımcı olur ve cilt sağlığının iyileşmesine katkıda bulunur.

Kemik ve Eklem Sağlığı CollaSel eklemleri, yapıtaşı olarak kullanılan küçük peptitlerle besleyerek kıkırdakları korur. Rahat eklem hareketi için eklemlerde tampon görevi görür ve eklemlerin kayganlaştırılmasında görev alır. Eklem bölgelerindeki iltihaplanmayı azaltır.

Fitness ve Sağlıklı Yaşam CollaSel hayatın her döneminde sağlıklıve kaliteli bir yaşam sürmenize yardımcı olur. Yaşlanma döneminde kas kaybını önler, kemik ve eklemlerin gücünü korur, daha sağlıklı bir yaşlanma sürecine olumlu bir katkı sağlar. Diyet yapan kişilere tokluk hissi verir ve kilo kontrolüne yardımcı olur. Tüm fiziksel aktiviteleri destekler, kas sağlığını ve dayanıklılığını geliştirir.

Sağlıklı Yaşlanma Proteinler kas kaybını en aza indirir, CollaSel sağlıklı bir yaşlanmaya yardımcı olur.

Güzellik Proteinler, cildin nemini ve esnekliğini artırarak doğal ve sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. CollaSel cilt üzerindeki yaşlanma etkilerini azaltır.

Fitness Proteinler dayanıklılık sağlar ve kas sağlığını korur, CollaSel fiziksel aktivitelerinize destek olur.

ÜRETİM

COLLASEL HELAL HİDROLİZE KOLAJEN PEPTİTLER

SEL SANAYİ, 60 yılı aşkın süredir modern saflaştırma metotları ile sığır derisinden kolajen ekstrakte etmekte kazandığı tecrübesiyle şimdi de COLLASEL HELAL KOLAJEN PEPTİTLERİ üretiyor.

Benzersiz kalite özelliklerine sahip olan COLLASEL HELAL KOLAJEN PEPTİTLERİ, en yüksek helal ve kalite belgeleri ile uluslararası ürün uygulamalarında sınırsız kullanıma sahiptir.

ÜRETİM
KALİTE, HELAL GIDA VE GIDA GÜVENLİĞİ POLİTİKASI

Kuruluşumuz kalite, helal gıda ve gıda güvenliği ile ilgili tüm geçerli yasa ve yönetmeliklere uymayı, aynı zamanda da müşteri beklentilerini sürekli olarak karşılamayı benimsemiştir.

Ürünlerimizin çevreye duyarlı yöntemlerle üretilmesine, çevre kirliliğinin önlenmesine, ilgili mevzuat ve standartlara uygunluğuna büyük ölçüde önem veriyoruz. Ayrıca kalite sistemlerimizin düzgün bir şekilde çalıştığından emin olmak için operasyonlarımızın düzenli denetimlerini ve ölçümlerini yapıyoruz.

ÜRETİM

Hammadde içeriğinde bulunan polipeptitler, enzimlerin kullanıldığı hassas bir işlem ile hidrolize edilir. Kullanılan enzimlere ve hidrolizasyon koşullarına bağlı olarak molekül ağırlık dağılımı gibi özellikler açısından farklı karakteristikte ürünler elde edilebilmektedir. Hidrolizasyon sürecinin tamamlanmasının ardından sıvı halde bulunan hidrolizat çözeltisi saflaştırma, filtrasyon ve sterilizasyon işlemleri sonrasında zerrecik haline getirilip kurutularak toz formdaki ürün elde edilir. Tercihe göre, aglomerasyon yöntemi ile kurutma işlemi esnasında toz taneciklerinin özelliklerini kaybetmeden birbirleri ile birleşmesi sağlanır ve daha büyük tanecik boyutlarına sahip fonksiyonel bir ürün üretilir. Formülasyon çeşidine göre aglomerasyon yöntemi uygulanmış veya uygulanmamış kolajen peptitler kullanmak mümkündür. Kolajen peptit üretiminde, özenle seçilmiş, uluslararası standartları ve işletme gereksinimlerini karşılayan tedarikçilerin en iyi hammaddeleri kullanılmaktadır.

Verimlilik esaslı üretim tesislerimizde, ihtiyaçlarınıza yönelik çözüm anlayışımız ile yüksek kalitede, sağlıklı ve mükemmel formüle edilmiş ürünler üretilmektedir.

BLOG
Bizi Instagram’da Takip Edin
Merkez:

Hacı Ahmet Mah. Irmak Cad. DLP No.1/5
34440 Beyoğlu, İSTANBUL/TÜRKİYE

T: +90 212 253 62 40
info@collasel.com.tr

Fabrika:

Yeni Mah. Bağlardere Mevkii No:2
22500 Havsa EDİRNE/TÜRKİYE

T: +90 284 336 11 15 - 18

designed&developed by ddip digital/design/istanbul/paris