TÜRKİYE'NİN İLK HİDROLİZE KOLAJEN PEPTİT ve JELATİN ÜRETİCİSİ

Sel Sanayi Ürünleri Ticaret ve Pazarlama A.Ş., çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaları ile Türk iş hayatının önde gelen kuruluşlarından Tezman Holding A.Ş. bünyesinde, 1961 yılında sığır derilerinden tutkal/teknik jelatin üreticisi olarak kurulmuştur.

Yarım asrı aşkın süredir teknik ve yenilebilir jelatin üretiminde edindiği tecrübe ve know-how ile Sel Sanayi, 2019 yılında da yeni fabrikasında kozmetik, ilaç ve gıda sektörlerinde kullanılan sığır derilerinden hidrolize kolajen peptit üretimine başlamıştır.

Sel Sanayi Avrupa Birliği’ne akreditedir, üretimler Avrupa Birliği gıda normlarına uygun olarak özenle yapılmakta ve izlenebilirlik özel bir bilgisayar programı ile takip edilmektedir. Sel Sanayi, ürünlerinin kalitesi sayesinde dünya pazarında yerini almıştır.

HİDROLİZE KOLAJEN NEDİR?

Kolajen amino asitlerden oluşan bir proteindir. Antik çağlardan bu yana kolajenin insan sağlığı üzerindeki yararları bilinmektedir. Yüzyıllar boyu insanlar kemik ve eklem sağlıklarını korumak için kemik suyu hazırlayarak kolajeni üretmiş ve tüketmişlerdir. Günümüzde ise daha sağlıklı yaşamak, cildi güzelleştirmek, fit kalmak, eklem ve kemik sağlığını korumak gibi birçok amaç için kolajen kullanılmaktadır.

Hidrolize kolajen peptit, ham kolajenin yapıtaşlarının enzimler aracılığı ile ayrılması sonucu oluşur. Hem hidrolize kolajen peptit, hem jelatin kolajenden elde edilen ve amino asitlerden oluşan proteinlerdir. Ancak kolajen peptitler enzim hidrolizi sayesinde üretilen küçük moleküllerdir ve moleküler ağırlığı jelatinden daha azdır. Kolajen peptitlerin jelatin gibi jelleştirici bir etkisi yoktur ve soğuk suda çözünebilir. Kolajen peptit, sağlığa olan kanıtlanmış yararları nedeniyle fonksiyonel yiyeceklerde ve besin takviyelerinde de kullanılır.

KOLAJEN NEDEN ÖNEMLİ?

Araştırmalara göre peptitlerin %90’ından fazlası tüketildikten sonraki birkaç saat içerisinde sindirilir ve emilir. Bu hızlı emilim, vücut için önemli olan peptit ve amino asitlerin vücuttaki görev yerlerine etkili bir şekilde ulaşmalarını sağlar.

Kolajen peptitler vücudun ihtiyaç duyduğu amino asitleri takviye ederek deri, kemik ve eklemlerdeki dokuları yeniler, aynı zamanda hücreler arasındaki iletişimi iyileştirerek kolajen fiberlerinin sentezini ve düzenlenmesini sağlayarak doku yapılarını güçlendirir.

Hidrolize Kolajen

Eklemleri güçlendirir.
Kıkırdakları yeniler.
Kemik yoğunluğunu artırır.
Kasları kuvvetlendirir.
Cildi sıkılaştırır, esnekliğini artırır.
Keratin oluşumu sağlayarak saçları güçlendirir.
Diş ve tırnakları kuvvetlendirir.
Gıda takviyesi olarak kullanıldığı gibi, kozmetik ürünlerde de kullanılmaktadır.

<h3>Hidrolize Kolajen</h3>
 <p>
  <span>Eklemleri güçlendirir.</span><br>
  Kıkırdakları yeniler.<br>
  <span>Kemik yoğunluğunu artırır.</span><br>
  Kasları kuvvetlendirir.<br>
  <span>Cildi sıkılaştırır, esnekliğini artırır.</span><br>
  Keratin oluşumu sağlayarak saçları güçlendirir.<br>
  <span>Diş ve tırnakları kuvvetlendirir.</span><br>
  Gıda takviyesi olarak kullanıldığı gibi, kozmetik ürünlerde de kullanılmaktadır.</p>

Kullanım Alanları

Emülgatör özelliğine sahip, kokusuz ve tatsız kolajen, başlıca gıda, ilaç ve kozmetik sanayiinde kullanılmaktadır. Kolajen, cilde pürüzsüzlük verir, saçları parlatır, tırnakları güçlendirir, kemik yoğunluğunu artırarak Osteoporoz’a karşı etkin mücadele eder, eklemleri güçlendirir, kasları geliştirir, vücudumuzun önemli yapıtaşıdır ve günlük hayatın vazgeçilmezidir.

CollaSel
KOZMETİK SANAYİ GIDA SANAYİ İLAÇ SANAYİ HAYVAN YEMİ
KOZMETİK SANAYİ

KOZMETİK SANAYİ;

cilt bakım ürünleri, saç bakım ürünleri,

GIDA SANAYİ

GIDA SANAYİ

gıda takviyesi, fonksiyonel besin, granül,
hazır içecek, sıvı gıda, sporcu içeceği.

İLAÇ SANAYİ

İLAÇ SANAYİ;

gıda takviyesi, ampul, granül ürünler.

HAYVAN YEMİ

HAYVAN YEMİ;

gıda takviyesi ürünler.

ÜRETİM

Üretim, gıda jelatininin ve/veya sığır derisinin enzim aracılığı ile işlenerek hidrolize edilmesi ile başlar. Hidrolize kolajen çeşitli filtrasyonlardan geçirilip, saflaştırılır, rafine hale getirilip, sterilize edilir ve sprey kurutucuda kurutulur.

Bizi Instagram'da Takip Edin

Map

Merkez:

Hacı Ahmet Mh. Irmak Cd. DLP No.1/5
34440 Beyoğlu, İSTANBUL/TÜRKİYE

T: +90 212 253 62 40
info@selsanayi.com

Fabrika:

Yeni Mahallesi Bağlardere Mevkii No:2
22500 Havsa EDİRNE/TÜRKİYE

T: +90 284 336 11 15 - 18